Znamenite svetilke



SLAVNE SVETILKE


V podjetju Lampemesteren imamo veliko svetovno znanih, ikoničnih in klasičnih modelov z vsega sveta, ki so prestali preizkus časa, dosegli kultni status in še vedno najdejo svoje mesto v domovih po vsem svetu - toda kako so postali tako znani in priljubljeni čez generacije in državne meje? Izjemno oblikovanje, izjemna izdelava in prefinjeni materiali seveda govorijo sami zase - danes pa imamo povsem nov način širjenja informacij o edinstvenem oblikovanju. Avdiovizualni mediji so močno zaznamovali 21. stoletje, saj zlasti zabavna industrija ustvarja več vsebin kot kdaj koli prej, tako da se teden za tednom srečujemo z običajnimi ljudmi, ki znajo peti, risati, peči, oblikovati pohištvo in še veliko več. Zato je program, kot je "Danska naslednja klasika" na televiziji, postal velika uspešnica, saj ljudem omogoča vpogled v to, kako pet neverjetnih oblikovalcev pohištva poskuša ustvariti klasiko, ki bi lahko postala svetovna uspešnica - in prav o modelih iz tega priljubljenega programa boste izvedeli več v tem članku!

MOONSETTER - ANNE BOYESEN

Skulpturalna svetilka Moonsetter je leta 2020 prejela nagrado za oblikovanje "Svetilka leta", leta 2021 pa je bila nagrajena še z nagrado "Naslednja klasika na Danskem". Vendar je Moonsetter več kot le čudovita talna svetilka. Deluje kot svetleča skulptura, ki prevzame prostor ter mu doda stilski in elegantni videz. Preprosta, a izjemna svetilka iz kromiranega aluminija ima vrtljiv disk, ki odbija svetlobo iz vgrajenega svetlobnega vira LED. Disk se lahko vrti za 360° okoli svoje osi, ob straneh pa ima dve različni obdelavi. Bela stran v prostor oddaja mehko in razpršeno svetlobo, medtem ko kromirana stran odbija svetlobne plošče za povsem drugačen videz.

Da je svetilka Moonsetter rojena klasika, je razvidno iz dejstva, da je Louis Poulsen sam privolil v sodelovanje s podjetjem Boysen pri izdelavi te čudovite svetilke. Sprva je bilo v danskih trgovinah od oktobra 2021 na voljo 100 izvodov svetilke Moonsetter, nato pa je sledila še ena omejena serija 100 svetilk, vsaka s svojo serijsko številko. Šele nato je bila svetilka Moonsetter dana v serijsko proizvodnjo.

Prelepo talno svetilko Moonsetter si oglejte tukaj!

MUSLING - AHM&LUND

Elegantni Musling je osvojil prvo mesto v kategoriji "Svetila". Po programu sta Ahm & Lund, oblikovalca svetilke, začela sodelovati s podjetjem Fritz Hansen, ki se je odločilo, da bo čudovit obesek dalo v proizvodnjo.

Svetilka je sodnike navdušila; "Zdi se, kot da ste jo že videli, pa je niste. Najprej te preseneti, kako lepo je narejena, potem pa dejstvo, da lahko nekaj naredi - lahko jo nastaviš - lahko malo spremeniš razporeditev svetlobe, in je res dobro premišljena." Strinjali so se, da je svetilka neverjetno prepričljiva; "V mnogih pogledih je neverjetno dobro izdelana svetilka, res dobro dodelana in fantastična zamisel, zato smo bili tudi mi zelo navdušeni nad njo.".

Kar zadeva obliko, so oblikovalci pustili, da je svetloba vodila zasnovo svetilke. Rezultat tega je nekaj vznemirljivih referenc na klasično oblikovanje, obenem pa je svetilka povsem samosvoja. Oblika svetilke je navdihnjena s školjkami v naravi, v njej pa se skriva dragulj; svetloba! Ko je lupina zaprta, v sobo spušča na splošno prijetno svetlobo v obsegu 360 stopinj. Ko je rahlo odprta, oblikuje stožec svetlobe nad jedilno mizo, ne da bi zaslepljala.

Odlično svetilko Musling v dveh velikostih si oglejte tukaj!

CALEO - RIKKE FROST

"Naslednja klasika na Danskem" je program, v katerem pet nadarjenih oblikovalcev tekmuje v šestih različnih oblikovalskih kategorijah. Med drugim so interpretirali fotelj, kavč in nenazadnje svetilko, znotraj vsake kategorije pa so našli zmagovalca. Ena od nalog je bila ustvariti čudovito svetilko, ki bi lahko visela nad jedilno mizo. Danska že ima svetovno znane svetilke PH, Le Klint in Vernerja Pantona, zato je bilo treba zapolniti velike čevlje. Kljub težavnosti je bila raven znanja visoka in Rikke Frost je s svojim Caleo zasedla odlično drugo mesto.

Njena svetilka ima potencial, da postane prava klasika - reinterpretacija senčila. Imenuje se "Caleo", kar je latinska beseda za "poudariti" in se nanaša na ročno ustvarjene rjave oznake, ki poudarjajo pregibe svetilke. Sodniki so bili nad obeskom zelo navdušeni, saj so ga opisali kot "Noro lep. Zelo lepo je z gubami in načinom, kako ste jih razporedili, da se bolje čuti, kje se lomijo. In ko je osvetljen s svetlobo, res pride do izraza. Resnično je prepričljiv.". Kljub kratkemu času za izvedbo naloge je Rikkeju uspelo ustvariti inovativno svetilko, ki hkrati vključuje znane elemente podjetja Le Klint.

Vsakodnevno vodi podjetje Rikke Frost Design, kjer je sodelovala s podjetji, kot so Tempur, Skagerak, Warm Nordic, Cane-Line, zdaj pa lahko na seznam doda tudi Le Klint. Po končanem programu se je podjetje Le Klint odločilo, da bo svetilko dalo v proizvodnjo in seriji dodalo dva manjša obeska. Čudovite plise so zložene ročno in izžarevajo visoko kakovost - zlahka se uvrščajo v ponudbo podjetja Le Klint, ki je znano po plisiranih senčilih in kakovostni izdelavi. Obesek je izdelan z velikim spoštovanjem do tradicionalnega danskega oblikovanja in je zelo dekorativna svetilka - tako prižgana kot ugasnjena. Visokokakovostni izraz dopolnjujeta lanena vrvica in bronasto obesek iz kovine. Elegantno, ekskluzivno, lepo in nenazadnje klasično!

PATRONE - THORUP COPENHAGEN

Poleg prvega in drugega mesta v programu je tekmovalec Kasper Thorup dosegel uspeh tudi pri osvetljevanju. Vendar ne s svojo klasiko iz programa, kjer je pokazal tudi nekaj talenta pri oblikovanju svetilk.

Kasper je leta 2017 ustanovil svojo lastno blagovno znamko pohištva pod imenom Thorup Copenhagen. Z doslednim stilskim izrazom, surovimi materiali in minimalistično miselnostjo ustvarja pohištvo z drznim pogledom na skandinavsko oblikovanje. Leta 2019 je svojo zbirko razširil s čistim in preprostim Patrone. Obesek v obliki valja ponuja minimalističen izraz z industrijskim videzom in poudarkom na funkcionalnosti.

Vitka zasnova omogoča, da obesek obesite v majhne kotičke hiše - posamično ali v skupini na različnih višinah za čudovit estetski izraz. Obeski so na voljo v črni in medeninasti barvi, kar se zlahka sklada s trenutnimi trendi.

Kaj je oblikovalska klasika?

Kaj je oblikovalska klasika?

Na Danskem smo znani po svoji oblikovalski dediščini, ki vključuje nešteto klasičnih izdelkov. Izraz "klasika" se pogosto uporablja pri oblikovanju, pohištvu in notranjosti, koncept pa je edinstven za program "Danska naslednja klasika". Po danskem slovarju je klasika opredeljena kot "umetniška ali obrtniška stvaritev, ki velja za visoko in trajno kakovostno ali za tipičnega predstavnika določene zvrsti ali sloga". Nihče ne more vedeti, ali bo kos pohištva, svetilka itd. ob oblikovanju in izdelavi postal klasika. Vendar lahko z uporabo brezčasnih elementov in njihovo kombinacijo z nečim sodobnim ustvarite nekaj, kar lahko postane klasika - le čas bo pokazal, ali vam je uspelo.

Eden najboljših in najbolj očitnih primerov klasike je svetilkaPH Poula Henningsena. Čeprav je zasnova stara skoraj 100 let, so značilna senčila danes bolj priljubljena kot kdaj koli prej in še vedno krasijo nešteto domov po vsem svetu. Ko govorimo o klasiki razsvetljave, je vsekakor vredno omeniti lampo Flowerpot Vernerja Pantona. Svetilko je navdihnila revolucija moči cvetja v 60. in 70. letih prejšnjega stoletja, danes pa jo proizvaja podjetje &tradition. Svetilka Flowerpot z dvema okroglima senčnikoma, obrnjenima drug proti drugemu, se je že zdavnaj izkazala kot klasika, ki se enako dobro prilega današnji sodobni notranji opremi kot barvita in srečna 60. in 70. leta.

Kakovosti in trajnosti posvečamo pozornost pri številnih različnih parametrih: izdelavi, materialih in nenazadnje pri oblikovanju. Če naj izdelek postane klasika, ga morate imeti možnost dolgo gledati. Kakovost mora biti torej vrhunska, če želimo, da izdelek postane naslednja danska klasika.