Varčevanje z energijo


8 NASVETOV ZA VARČEVANJE Z ENERGIJO

Na splošno so nakupovanje, ogrevanje stanovanja, priprava tople vode in nenazadnje vklop elektrike dražji. Vsi si zdaj prizadevamo za varčnejše nakupovanje in varčevanje z električno energijo, da to ne bi preveč prizadelo naših denarnic. Zato smo pripravili 8 nasvetov, ki vam bodo pomagali, da boste pri osvetljevanju svojega doma prihranili nekaj več električne energije in ne boste izgubili na računu za elektriko!



01
ZAMENJAJTE ŽARNICE Z ŽARILNO NITKO
Ali ste vedeli, da ima približno vsak drugi prebivalec doma žarnice z žarilno nitko? Eden najboljših nasvetov je, da si ogledate svoje žarnice in nato žarnice z žarilno nitko zamenjate z žarnicami LED. Žarnice LED imajo majhno porabo energije, zato potrebujejo veliko manj energije, da se segrejejo in proizvedejo enako svetlobo v prostoru. Z žarnico LED lahko izbirate tudi med različnimi barvnimi temperaturami in stopnjami svetlosti, tako da lahko v prostoru nastavite pravo osvetlitev in razpoloženje.

Poleg tega so žarnice LED tudi dolgotrajna rešitev, saj imajo življenjsko dobo od 15 000 do 50 000 ur, kar pomeni približno 17 let ob osmih urah uporabe vsak dan v letu v primerjavi z žarnicami z žarilno nitko, ki imajo življenjsko dobo približno 1 000 ur. Žarnice LED so zato okolju prijaznejša rešitev, saj imajo 15-krat daljšo življenjsko dobo od klasičnih žarnic, z zamenjavo žarnic s sijalkami LED, ki porabijo tudi 4-5-krat manj energije kot halogenske žarnice, pa lahko dejansko prihranite do 78 % odstotkov. Z žarnico LED dobite varčnejšo in energetsko učinkovitejšo rešitev z več funkcijami in daljšo življenjsko dobo. Kaj ne bi bilo všeč?

Tukaj si oglejte našo široko ponudbo žarnic LED!


02
UPORABA PRENOSNIH SVETILK
Če želite prihraniti nekaj več pri električni energiji, lahko uporabite tudi prenosne luči, ki vam lahko zagotovijo popolno osvetlitev, ne da bi vas pri tem skrbelo za račun za elektriko. Ena od prednosti prenosnih luči je, da so zaradi majhne porabe energije izjemno prijazne, saj imajo vgrajeno akumulatorsko baterijo, ki lahko shrani veliko energije, in jim ni treba biti ves čas priključene na vir energije. Zato se lahko odločite, da boste luči polnili v času dneva, ko je elektrika cenejša, zato se vam ni treba počutiti krivo, če jih pustite prižgane sredi dneva ali zvečer, ko je elektrika prav tako lahko draga.

Poleg tega imajo številne prenosne luči vgrajeno funkcijo zatemnitve, zato lahko, če lahko živite z malo manj svetlobe, enostavno prihranite še več denarja, saj zatemnjena svetloba manj obremenjuje baterijo.

Oglejte si vse naše odlične prenosne luči tukaj!

03
ČIM BOLJE IZKORISTITE DNEVNO SVETLOBO
Sliši se preprosto, a je vseeno res. Če podnevi izkoristite naravno svetlobo, vam ni treba imeti prižganih veliko luči. To seveda postane večji izziv pozimi, ko so dnevi krajši in je dnevne svetlobe vedno manj. Pri tem pa lahko zmanjšate uporabo svetilk in uporabite le nujno potrebno osvetlitev na nekaj mestih, kjer se morate osredotočiti; na primer na kuhinjskem otoku, ko kuhate, ali pri pisalni ali jedilni mizi, ko delate ali pomagate pri domači nalogi. Vse ostale nepotrebne vire svetlobe pustite ugasnjene in uporabljajte le najnujnejše luči na najpomembnejših mestih.

Še en odličen način, kako kar najbolje izkoristiti dnevno svetlobo, so solarne luči! S solarnimi lučmi lahko uporabljate naravne vire Zemlje in polnite sončno celico s sončno svetlobo prek majhne baterije na vrhu. Ko zvečer prižgete luč, ta uporabi energijo, ki se je čez dan napolnila v bateriji, zato vam za to luč ni treba uporabljati električne energije. Solarne luči so zato izjemno okolju prijazna, energetsko varčna in, kar je najpomembneje, varčna rešitev, ki se ne pokaže na vašem računu za elektriko.

Sončne celice so za zunanjo razsvetljavo tudi izjemno pametne, saj se jih velika večina sama vklopi, ko zazna, da jih sonce ne polni več. Tako vam ni treba skrbeti za časovnike ali ročno vklapljanje, ko se stemni.

Oglejte si našo celotno ponudbo različnih solarnih svetilk tukaj!

04
UGASNITE LUČI, KO ZAPUŠČATE PROSTOR
Luči naj bodo prižgane le v sobah, v katerih bivate vi in vaši bližnji, in jih ugasnite takoj, ko odidete. Ugašanje luči je še en preprost, a zelo učinkovit nasvet za zmanjšanje računa za elektriko. Z ugašanjem petih žarnic po hiši, ko jih ne uporabljate, lahko vsako leto prihranite veliko denarja! Zato je dobra navada, da ugasnete luči, ko zapustite prostor, saj ne veste vedno zagotovo, kdaj se boste vrnili.

05
RAZMISLITE, ALI NAJ INVESTIRATE V PAMETNO RAZSVETLJAVO
Pametna razsvetljava praviloma porabi več energije kot klasična razsvetljava. Zato ocenite, ali je za vas smiselno, da celoten arzenal razsvetljave zamenjate z žarnicami, priključenimi na omrežje.

Po eni strani porabijo več energije, ko so prižgane, in še naprej porabljajo energijo, ko so ugasnjene, saj vedno porabljajo energijo za pogovor z mostom, Wi-Fi ali Bluetooth - po drugi strani pa lahko naložba v pametne žarnice za najpogosteje uporabljane prostore vašega doma pomaga tistim, ki se ne spomnijo vedno ugasniti luči, in je lahko dolgoročno energetsko učinkovitejša.

Majhne programirljive žarnice lahko nastavite tako, da se ugasnejo, ko zapustite nepremičnino ali ko vzide sonce - z različnimi dodatnimi napravami pa lahko nastavite senzorje, ki bodo vašemu domu pomagali ugasniti luči, ko jih ne boste potrebovali. Na primer, senzor gibanja ali senzor pritiska lahko ugasne luči, ko zapustite sobo ali se spravite v posteljo.

Morda boste želeli raziskati, koliko energije porabijo različne rešitve pametne razsvetljave, in se nato sami odločiti, ali je to smiselno za vas in vaš dom.

Oglejte si našo ponudbo pametne razsvetljave tukaj!

06
NASTAVITE ALI ZAMENJAJTE ZUNANJO LUČ
Ocenite svojo zunanjo razsvetljavo! Morda ste se doslej bolj osredotočali na notranjo razsvetljavo in spremembe, s katerimi lahko prihranite elektriko, vendar je vsekakor vredno pregledati tudi zunanjo razsvetljavo. Dobro je, da prižiganje zunanjih luči odložite za eno uro, tako da se prižgejo šele, ko je popolnoma temno. Razmislite lahko tudi o tem, da luči osvetljujejo zunanje površine le omejen čas in ne ves čas, s čimer boste prihranili več energije. Uporabite lahko tudi zunanje luči s senzorjem, tako da se luč prižge le, ko je nujno potrebna, in se samodejno izklopi, ko ni potrebna.

Oglejte si našo celotno ponudbo zunanjih svetil s senzorji tukaj!

07
SPREMLJAJTE CENE ELEKTRIČNE ENERGIJE V APLIKACIJAH
Dandanes lahko najdete aplikacijo za vsako potrebo, zato lahko seveda najdete tudi aplikacijo, ki prikazuje različne cene električne energije po urah. Tako lahko natančno spremljate, kdaj je električna energija najcenejša, in tako čim bolje izkoristite svoj denar. Zlahka se prepustite vprašanju, koliko lahko dejansko prihranite, iskanje najboljših časov za uporabo električne energije pa je lahko zelo enostavno.

08
SKUPAJ USTVARITE DOBRE NAVADE
Eden najpomembnejših dejavnikov dolgoročnega varčevanja z električno energijo so dobre navade, ki jih skupaj ustvarjate v gospodinjstvu! Kadar je v gospodinjstvu več ljudi, je skupna odgovornost, da ne pozabite varčevati z električno energijo tako, da ugasnete luči v sobi, kjer se ne zadržujete več, ali poskrbite, da ne prižigate luči, ko se sprehajate po hodniku ali ko morate na hitro vzeti nekaj iz sobe. Nato družini za varčevanje z električno energijo iz meseca v mesec podelite nagrado kot simbol dobrih navad, ki ste jih skupaj ustvarili in ohranili!