Kako okrasimo dom z lučkami?



KAKO OKRASIMO DOM Z LUČKAMI?


V podjetju Lampemesteren vsakodnevno doživljamo, kako težko je najti razsvetljavo, ki ustreza vašim željam in potrebam. Zaljubite se v svetilko in jo kupite, vendar doma ni videti tako, kot ste si predstavljali. Če to prepoznate in prikimavate obupu nad iskanjem prave svetlobe za svoj dom, vam ponujamo nekaj pravil, ki vam bodo pomagala sprejeti pravo odločitev!
Oblikujte prostore v "svetlobnih plasteh"
Pri oblikovanju osvetlitve uporabljamo koncept "svetlobnih plasti", kar z drugimi besedami pomeni koncept oblikovanja z več svetlobnimi viri, ki zagotavljajo različno svetlobo v prostoru. Pri plastenju prostora delamo z ambientalno, razpršeno ambientalno svetlobo, območji bolj neposredne funkcionalne svetlobe in dodatnimi točkami točkovne svetlobe.

Difuzna ambientalna svetloba je svetloba, ki obdaja celoten prostor. Izvira lahko iz oken, osvetljenih sten, ki odbijajo svetlobo, ali svetilke, pri kateri je vir svetlobe zaščiten, svetilka pa oddaja svetlobo v vse smeri.

Območja neposredne funkcionalne svetlobe so večje površine in mesta v prostoru, ki so bolj osvetljena kot preostali del prostora. Svetilo lahko na primer namestite nad kuhinjskim pultom, jedilno mizo ali v kotičku za branje.

Spotlights nastanejo, ko na temna območja postavimo majhne vire svetlobe. To je lahko majhna namizna svetilka znotraj sistema polic, sveče na okenski polici ali ena viseča svetilka v kotu, kjer je vir svetlobe viden.

Pozitivno nas spodbudi, če v istem prostoru uporabimo vse tri vrste osvetlitve. V nadaljevanju smo opisali nekaj primerov, ki prikazujejo večplastno notranjo opremo.
Pred nakupom naredite hitro oceno osvetlitve
Izdelava 100-odstotno natančnih izračunov osvetlitve je razmeroma zapletena in je brez pravih orodij ne morete narediti. Vendar pa je mogoče narediti hiter približek, ali bo svetilka zagotavljala želeno količino svetlobe.

Prva stvar, ki jo je treba preveriti, je svetilnost svetilke. Ta podatek je naveden v tehničnih specifikacijah svetilke. Tu je vrednost "lumen" (skrajšano lm), ki opisuje količino svetlobe. Če poznate le vir svetlobe (žarnico), ki ga boste uporabili, lahko svetlobni tok vira svetlobe najdete v tehničnih specifikacijah vira svetlobe.

Če uporabljate halogenske vire svetlobe, lahko v grobem predvidevate naslednje:
15W = 140 lumnov
25W = 250 lumnov
40W = 470 lumnov
60W = 800 lumnov
75W = 1050 lumnov
100W = 1520 lumnov

Poleg lumnov morate poznati tudi svoje potrebe po razsvetljavi. Ali želite na predvidenem območju osvetliti opravila ali udobno osvetlitev ozadja? Obstajajo specifikacije, ki vam lahko pomagajo ugotoviti, koliko svetlobe je na primer "osvetlitev za opravila". Te specifikacije so podane v enoti luks (skrajšano lx). Luks je enota lumna/m2.

Delovna razsvetljava = približno 500 lx
Splošna zatemnjena osvetlitev prostora = približno 200 lx


Kot zadnjo podrobnost morate poznati velikost prostora ali velikost površine, odvisno od tega, ali želite izračunati svetlobo na primer za jedilno mizo ali morda za celotno dnevno sobo.

Ko poznate svetlobni tok (lm) svetilke, svoje potrebe po osvetlitvi (lx) in velikost površine, ki jo je treba osvetliti (m2), lahko s pomočjo spodnje formule izračunate sem in tja in določite, katero svetilko ali koliko svetilk potrebujete za svoje posebne potrebe.

lm = lx * m2
Za jasnost smo izračunali dva primera:

Dnevna soba
Imate dnevno sobo s površino 20 m2 in želite imeti splošno osvetlitev prostora s približno 200 lx, zato lahko s formulo izračunate, koliko lumnov potrebujete. Izračun bo videti takole:

200 lx * 20 m2 = 4000 lm

To pomeni, da za ustrezno osvetlitev dnevne sobe potrebujete 4000 lm. Teh 4000 lm lahko brez težav porazdelite med več svetilk. Če upoštevate nasvet številka 1, bi bilo dobro, da 4000 lm porazdelite med različne vrste svetlobnih virov. Na primer, lahko imate stekleno visečo svetilko, ki razpršuje svetlobo na vse strani, s približno 1500 lm, namizno svetilko v knjižni omari s približno 300 lm in dve talni svetilki s približno 1100 lm vsaka.


Jedilna miza
Želeli boste vedeti, koliko luči potrebujete za ustrezno osvetlitev jedilne mize. Vaša jedilna miza je velika približno 2 m2 in pri jedilni mizi želite dobro osvetlitev za opravila s približno 500 lx. Izračun v tem primeru bi bil videti takole:

500 lx * 2 m2 = 1000 lm

To pomeni, da mora svetilka ali svetilke skupaj zagotavljati svetlobni tok 1000 lm. Ali je ta porazdeljen na tri svetilke s približno 300 lm ali na eno samo svetilko s približno 1000 lm, je za izpolnitev vaših potreb po razsvetljavi nepomembno.
Staje naj odražajo svetlobo in dvigujejo prostor
Tretji nasvet je pravzaprav zelo preprost, vendar o njem verjetno večina ljudi ne razmišlja. V bistvu vse površine odbijajo določen del svetlobe, ki pade nanje. Svetle površine odbijajo več svetlobe kot temne površine. Bele površine, mat ali sijajne, odbijejo več kot 90 % svetlobe, ki pade nanje. To je odlična priložnost za uporabo večjih svetlih površin kot virov svetlobe v prostoru.

Natančneje, mirno posredno svetlobo lahko ustvarite tako, da osvetlite stene, namesto da bi mislili, da morate osvetliti območje. Če imate na primer v dnevni sobi temen kotiček, je dobro izbrati talno svetilko, ki zagotavlja svetlobo navzgor (up-light). S tem boste izkoristili tako svetlo površino stropa kot tudi obe okoliški steni. S tem bo prostor postal večji, ne da bi vas zaslepil. Hkrati bi se izognili ustvarjanju reflektorja navzdol v kotu, kar bi se zgodilo s svetilko s svetlobo samo navzdol (down-light).

Sodobnejša rešitev, ki prav tako deluje s posredno odbito svetlobo, je uporaba površinskih reflektorjev, ki so nagnjeni tako, da svetlobo usmerjajo neposredno na stene. To je lahko dobra rešitev v ozkem hodniku, saj bo odprla širino hodnika, ne da bi osupljala ali kakor koli zapolnila prostor.